نحوه آرام کردن و نجات یک پرنده

نحوه آرام کردن و نجات یک پرنده

حیوانات با استفاده از مبارزه و یا پرواز به خطر پاسخ می دهند. پرندگان نیز هیچ تفاوتی ندارد، و پرواز را کمتر انتخاب می کنند. هنگامی که یک پرنده صدمه دیده باشد یا در معرض گرفتار شدن باشد، سعی خواهد کرد تا پرواز کرده و دور شود. با پیروی از مراحل زیر، آنها از شما بهره مند خواهند شد و ناراحتی و پریشانی انها به حداقل خواهد رسید و در اغلب موارد باعث خواهد شد تا پرنده زخمی یک شانس بهتر در زنده ماندن داشته باشد.

مراحل:

مراقبت از پرنده1-ارزیابی محیط اطراف خود. اگر شما یک پرنده زخمی در جاده پیدا کردید، چراغ های هشدار وسیله نقلیه خود را برای هشدار به دیگر رانندگان روشن کنید تا سرعت خود را کم کنند. ترافیک در هر دو جهت جاده را بررسی کنید و اگر شرایط مساعد بود، با احتیاط به سمت پرنده حرکت کنید. اگر شما به طور ناگهانی حرکت کنید، اکثر پرندگان سعی خواهند کرد پرواز کرده و دور شوند، که احتمالا باعث آسیب بیشتر خواهد شد.

نگهداری از پرندگان2-تصمیم گیری برای انتخاب یک رویکرد. اگر پرنده در وسط جاده است، بهترین چیز برای انجام این است که آن را از روی جاده بردارید، این کار از ضربه دوباره به او جلوگیری خواهد کرد. اگر پرنده در کنار جاده باشد، پرنده را بدون ایجاد ناراحتی اضافه، معاینه کنید.

حفظات از پرندگان آسیب دیده3-تجهیزات کمک های اولیه داشته باشید، هر چند در شرایط اضطراری شانس کمتری وجود دارد که شما تمام تجهیزات لازم را در دسترس داشته باشید.

نزدیک شدن به پرندگان4-نزدیک شدن و گرفتن پرنده.

• استفاده از یک جعبه: درب جعبه را باز کرده و به اندازه ای که باعث نگرانی او نشود به پرنده نزدیک شوید. جعبه را به سمت کناری و بغل بخوابانید، تا درب آن به سمت پرنده باز شود. از پاهای خود برای هدایت پرنده به جعبه استفاده کنید، اما نباید به او آسیب بزنید! هنگامی که پرنده در داخل جعبه قرار گرفت، جعبه را بلند کرده و درب آنرا در حالی که یک شکاف کوچک برای ورود هوا ایجاد کرده اید، ببندید.
• استفاده از پتو: پتو را باز کنید و از گوشه ها گرفته و بالا نگه دارید، دست های خود را پایین آورده و کم کم نزدیک شوید. هنگامی که شما نزدیک به پرنده هستید، به آرامی پتو را باز کرده و آنرا روی پرنده پرت کنید. اگر پرنده فرار کرد، دوباره نزدیک تر رفته و پتو را سریعتر از قبل و پرت کنید. اگر شما پتو نداشته باشید، می توانید از یک پیراهن یا ژاکت نیز استفاده کنید.
• استفاده از دست ها: انگشتان وسط و سبابه دست خود را به شکل V درآورید، کمی خم شده و به جلو حرکت کنید. در پشت پرنده زانو زده و دست خود را به سمت پشت سر آن ببرید. گردن پرنده را با انگشتان خود گرفته و محکم آن را نگه دارید اما مواظب باشید او را خفه نکنید. این کار باعث خواهد شد پرنده نتواند سر خود به اطراف حرکت داده و شما را گاز بگیرد.
• استفاده از دستکش: پس از روش فوق، به آرامی به سوی پرنده ‌ حرکت کنید. از هر دو دست استفاده کنید، یک دست را روی پرنده قرار دهید، و آماده گرفتن پرنده شوید. دست دیگر باید زیر قسمت جلویی پرنده قرار داده شود، تا نیم تنه آنرا ساپورت کند. هر دو دست را به پرنده نزدیک کرده و آن را نگه دارید تا زمانی که یک ظرف مناسب را برای آن پیدا کنید.

برخورد با پرندگان

 
5-پرنده را آرام کنید. یک جعبه انتخاب کنید که به راحتی پرنده را دربرگیرد. پرنده باید بتواند در جعبه بایستد بدون اینکه سرش را خم کند و یا دم خود را جمع کند. درب جعبه را بسته و آن را در یک اتاق آرام و یا در صندلی عقب خودرو خود قرار دهید.

پرندگان و نگهداری از پرندگان6-پرنده را برای معاینه به یک مرکز نجات حیوانات یا دامپزشکی ببرید. آنها می دانند که چگونه از حیوانات آسیب دیده مراقبت کنند، حتی پرندگان وحشی. در این جا کار شما به پایان می رسد. با این حال، اگر شما بیش از حد دور از درمانگاه دام پزشکی زندگی می کنید و پرنده هم به شدت مجروح نیست، مراحل دیگری هست که شما می توانید برای نجات پرنده انجام دهید.


حفاظت از پرندگان


7-پرنده را درمکان گرم و در تاریکی نگه دارید. مانند انسان، استرس را می توان با گرم نگه داشتن بیمار بی هیچ زحمتی درمان کرد. پرنده را در جعبه و در یک اتاق با یک بخاری و یا شومینه قرار دهید و یا یک پتو بر روی جعبه بکشید. هر غذا یا آبی را در جعبه قرار ندهید. آب، هر چند که برای کمک به جبران آب ازدست رفته خوب است، اما می تواند پنومونی پرنده را در مراحل اولیه استرس افزایش دهد. همچنین شما می خواهید پرنده را خشک نگه دارید، اگر شما آب را در جعبه قرار دهید، ممکن است باعث شود پرنده از استرس خود را به دیواره های جعبه بکوبد.

حفاظت از پرندگان8-ارزیابی سلامتی پرنده. بعد از حدود 12 ساعت، پرنده را چک کنید. پرنده ممکن است به دلیل استرس بمیرد، اما در موارد خوب پرنده هنوز زنده خواهد بود. در این زمان، اگر پرنده هنوز هم نفس نفس می زند یا به نظر می رسد استرس دارد، آن را به مدت 12 ساعت دیگر رها کنید. پرندگان برای بهبود یافتن از استرس به زمان نیاز دارند. اگر پرنده خوب شده است، کمی دانه پرنده بیاورید و در گوشه ای از جعبه بریزید. وقتی پرنده استرس ندارد، شما با خیال راحت تر می توانید آن را خارج کرده و در یک جعبه بزرگتر یا قفس بزرگتر قرار دهید. این اجازه خواهد داد که شما صدمات پرنده و اینکه آنها چقدر شدید هستند را ببینید. گاهی اوقات، شما باید به مراقبت از پرنده تا سلامتی کامل او ادامه دهید، البته اگر این را نمی خواهید پرنده را به یک مرکز نجات حیوانات ببرید تا آنها این امکان را برای او فراهم کنند.

حفاظت از پرندگان


9-پرنده را آزاد کنید. اگر پرنده در نزدیکی خانه شما رها شده و زخمی نیست، شما می توانید سعی کنید تا او را آزاد کنید. پرندگانی که نمی توانند پرواز کنند معمولا به علت سرما و شکارچیان کشته خواهند شد. اگر پرنده نمی تواند پرواز کند، دوباره آن را بگیرید و مراقبت از آن را تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد ادامه دهید. هنگامی که شما آن را رها می کنید، یک محل با درختان کافی و پوشش گیاهی پیدا کنید، این کار پرنده را از هر نوع شکارچی محافظت می کند. اما اگر گیاهان گلدار در اطراف وجود داشته باشد، پرنده ممکن است تصمیم بگیرید کمی بیشتر بماند!

توصیه ها

• جدا از مراحل بالا، حتما از دستکش استفاده کنید، تا از زخمی شدن انگشتان دست خود جلوگیری کنید. پرنده ممکن است دست شما را گاز بگیرد، و بسیاری از پرندگان وحشی ممکن است حامل بیماری و یا انگل باشند.
• به نرمی و با آرامش صحبت کنید، این ممکن است پرنده را به اندازه کافی آرام کند تا شما با خیال راحت آن را بگیرید.
• اگر شما با یک پرنده که از یک خانه فرار کرده برخورد کردید، و یا در یک خانه است و زخمی شده و یا به سادگی سرکشی می کند، مراحلی وجود دارد که می تواند در این وضعیت اعمال شود، البته فقط برای پرندگان وحشی.
• سعی کنید از یک ماشین صدای تسکین دهنده استفاده کنید، صداهای آرام بخش از طبیعت نیز می تواند به آرامش پرنده کمک کند.
• استفاده از یک جعبه و یا پتو برای گرفتن پرنده معمولا بهترین روش است و بسیار امن تر از استفاده از دستان خود است.
• اگر شما قادر به رسیدن به پرنده نیستید، با RSPCA یا یک مرکز نجات حیوانات تماس بگیرید.
• اگر شما به یک پرنده برخوردید که طنابی به پای آن پیچیده شده و یا به سیم گرفتار شده، همان مراحل بالا را با یک حوله دنبال کنید. اول آنرا نم کنید تا سنگین تر شود، پرنده ای با یک رشته طناب روی پای خود، هنوز هم می تواند پرواز کند و شما باید آن را قبل از تلاش برای پرواز بگیرید.
• اگر پرنده گرسنه به نظر می رسد ، شما باید آن را به یک پناهگاه حیوانات ببرید، آنها قادر خواهند بود برای او غذای مناسب بدهند.

/ 0 نظر / 47 بازدید