مرغ ها چگونه می بایستی تغذیه شوند

مرغ ها چگونه  می بایستی تغذیه شوند

مرغ ها چگونه  می بایستی تغذیه شوند

صنعت مرغداری , امرزوه مواد غذایی مخصوصی تولید و عرضه می نماید که با استفاده از آنها می توان مراحل سخت , مانند گرمای تابستان با استرس را پشت سر گذاشت.

مصرف دان مرغ می بایستی مستمرا جهت جلوگیری از اسراف و یا سوء تغذیه کنترل شود.در بین مواد مورد نیاز حیوان , آب از ارزش اقتصادی کمتر و اهمیت حیاتی فراوانی برخوردار است.در مسیر تهیه دان مرغ توصیه های اساسی وجود دارد که در ادامه مطرح میشود.

تخمگذاری خوب و مطلوب بستگی و کیفیت پولت ها یعنی خصوصیت ژنتیکی آنها دارد.علاوه بر این شرایط محیطی مناسب و مدیریت صحیح مرغدار از اهمیت خاصی برخوردار است.یک ضرب المثلی قدیمی ایتالیایی می گوید : مرغ تخمگذاری با نوک هایش تخم می کند.مصداق این ضرب المثل وضعیت روستایی مرغ های بومی است که بصورت آزاد گردش کرده و دانه های مختلف , حشرات , کرم ها و تمامی مواردی را که نیاز دارند پیدا کرده و مصرف می کنند.در فصل زمستان باقیمانده مواد غذایی حاصل از آشپزخانه و مقداری دانه ,احتیاجات حیوان را بر طرف می کند.

یک جیره خوب برای مرغ های تخمگذار می بایستی حدود 16 درصد پروتئین داشته باشد و به هیچ عنوان نمی توان این مقدار پروتئین را با مخلوط کردن غلات مختلف بدست آورد.علاوه بر پروتئین با استفاده از غلات نمی توان احتیاجات واقعی حیوان از نقطه نظر مقدار ویتامین و مواد معدنی را تامین نمود.امروزه حتی برای مرغداری های کوچک نیز می بایستی از صنعت تولید خوراک مرغ که بر اساس اصول علمی و احتیاجات حیوان نسبت به تهیه دان اقدام می نماید , کمک گرفت.

جوجه ها یا پولت های خریداری شده معمولا توانائی ژنتیکی خوبی برای تولید تخم مرغ دارند.در این مسیر تنها با تغذیه کامل و بالانس شده می توانند در درجه اول احتیاجات نگهداری و در درجه دوم نیاز پروسه تولید خود را بر طرف نمایند.

ولی زمانی که مواد غذایی از نقطه نظر کمی یا کیفی ناکافی باشند ,  حیوان در مرحله اول نیاز ( برای زنده ماندن ) خود را رفع خواهد نمود.پس از آن هر چه مواد مغذی باقی بماند صرف تولید می کند و چون در این مسیر مواد ناکافی هستند , تولید تخم مرغ , پایین تر از حد استاندارد و کمتر از توانایی ذاتی حیوان خواهد بود.در حقیقت خوراک بسیار ارزان و کم مایه و غیر متوازن , تولید تخم مرغ را کاهش می دهد.بطوریکه با استفاده از آن مرغ تخمگذاری پر تولید در کنار مرغ کم تولید تخمگذاری می نماید.

مرجع : سایت جوجه کشی فارسی 

/ 0 نظر / 38 بازدید