تاریخچه و اقتصاد پرورش بلدرچین

دستگاه جوجه کشی   تقریبا تمام بلدرچین های ژاپنی اهلی از بلدرچین های ژاپنی وحشی منشا گرفته اند دانشمندی بنام " وتربی " در سال 1961 چنین بیان می کند که کوتورنیکس ( بلدرچین ) اولین پرنده ای است که توسط انسان اهلی شده است. وی رسم الخط تصویری ( هیروگلیف)از قلمرو مصر باستان را که مربوط به 2500 سال قبل از میلاد حضرت مسیح ( ع ) می باشد,ارائه می نماید که احتمال قریب تصویر پرنده موجود در آن , مربوط به یک بلدرچین است.
در حدود قرن یازدهم میلادی , کوتورنیکس ها , چه آنهایی که در ژاپن بوده اند و چه آنهایی که در آن زمان , از کشور چین به ژاپن وارد شده بودند,در ابتدا به عنوان پرندگان زینتی و آوازه خوان نگه داری می شدند.اما در قرن 19 میلادی به صورت گسترده در کشور ژاپن به منظور تولید گوشت و تخم مورد استفاده قرار گرفتند.اولین پیشرفت صنعت بلدرچین در سال 1930 اتفاق افتاد و به دنبال آن , گله هایی از بلدرچین در کره , تایوان و چین ایجاد گردیدند. بازیافت و پیشرفت این صنعت خیلی سریع بوده و این پرنده به  آمریکای شمالی , اروپا , خاورمیانه و خاور نزدیک نیز برده شد و  سپس در بسیاری از کشور های دیگر نظیر هنگ کنگ , سنگاپور , مالزی  و فرانسه نیز جایگاه خود را پیدا نمود.
اخیرا کشور عربستان سعودی به پرورش بلدرچین و تولید گوشت آن بصورت  وسیع پرداخته است.بگونه ای که در حال حاضر علاوه بر رفع نیاز داخلی , این کشور جزور صادر کنندگان گوشت این پرنده به حساب می آید.در حال حاضر  دو سوم از کل تولید گوشت بلدرچین در عربستان منجمد و بقیه به صورت تازه به فروش می رسد.در این کشور تقاضای مردم خرید گوشت این پرنده بالا است و کامیون های یخچال دار آنها را در سطح کشور توزیع می نمایند.
در ایران نیز پرورش بلدرچین رواج داشته و روز به روز در حال گسترش است و بدون تردید در آینده نزدیک توسعه بیشتری یافته و تولیدات گوشت و تخم آن افزایش خواهد یافت.

/ 0 نظر / 64 بازدید