روش های جلوگیری از عارضه پرکنی طوطی برزیلی

asd

 

روش های جلوگیری از عارضه پر کنی

۱. تمرینات ورزشی: استفاده از تمرینات ورزشی برای پرنده و توجه کافی به غذای آن و ایجاد ارتباط عاطفی و محبت آمیز با پرنده و بازی کردن با آن

۲. تمرین بال زدن: باید این کار را در جایی که زمین نرمی دارد انجام داد تا در صورت سقوط پرنده، آسیبی به آن وارد نشود، برای این کار باید پرنده را بر روی دست نگه دارید و سپس اورا به ملایمت به چپ و راست حرکت دهید تا توازن پرنده به هم خورده و شروع به بال زدن نماید و باید توجه داشته باشید که پرنده شما را گاز نگیرد.

۲. حمام گرفتن: برای برطرف کردن استرسی پرنده هر روز برای پرنده شرایط استفاده از آب ولرم برای حمام کردن را فراهم کنید و چه بسا که ممکن است علت عارضه پرکنی رطوبت کم و تراکم گرد و غبار بر روی بال و پر پرنده باشد که در این حالت حمام کردن باعث تمیز شدن بال و پر و سبکی پرنده شده و از سوی دیگر باعث سرزندگی و نشاط آن می گردد.

۳. پاشیدن مواد تلخ مزه: برای جلوگیری از عارضه پرکنی بهتر است که مواد غیر سمی تلخ مزه ای را انتخاب کرده و بر روی پر و بال پرنده بریزید و با توجه به این که پرنده با منقار و دهان خود اقدام به تمیز کردن بال و پر می کند و دهان پرنده دارای حسگرهای مزه و طعم غذا می باشد و پرنده بعد از پاشیدن ماده فکر می کند که پر و بالش کثیف شده و اقدام به تمیز کردن آن با منقار خود می کند و در این هنگام است که طعم تلخ مواد را حس کرده و از ادامه کار خودداری خواهد کرد و به تدریج عادت پرکنی از سرآن خواهد افتاد.

۴. قفسی: شرایط نامناسب قفسی می تواند یکی از عوامل مسبب عارضه پراکنی باشد. از این رو باید قفسی بزرگ، تمیز و در جای مناسب باشد، زیرا که گذاشتن قفسی در جای پرت و نامناسب باعث گوشه گیری پرنده و افسردگی آن

می گردد. باید در داخل قفس لانه ای کوچک تهیه کرد تا پرنده در صورت نیاز به درون آن پناه ببرد و در داخل قفس اسباب بازی های مختلف قرار دهید و سعی کنید یک تکه چوب برای گاز گرفتن بگذارید تا پرنده با گاز گرفتن آن بتواند غریزه طبیعی خود را ارضا نموده و اقدام به کوتاه کردن منقار خود نماید. ضمناً باید آبخوری و دان خوری پرنده همیشه تمیز و مرتب باشد و غذای پرنده حاوی پروتئین، ویتامین و املاح معدنی لازم باشد.

۵. خواب: طوطی برزیلی همانند سایر طوطی سانان باید روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت بخوابد و بهتر است که پرنده این مدت را در تاریکی شب بخوابد و بهتر است که قبل از خواب قفس پرنده را به جای آرام و بدون سر و صدا و تاریک ببرید تا پرنده بتواند به راحتی بخوابد.

۶ استفاده از اسباب بازی: طوطی برزیلی همانند سایر طوطی سانان علاقه زیادی به اسباب بازی دارد و با تهیه اسباب بازی های مناسب و قرار دادن آنها در قفسی می تواند پرنده را در اوقات فراغت سرگرم نمود و این کار می تواند باعث سرگرمی پرنده شده و به تدریج از استرسی او کاسته و باعث شود که پرنده این عادت را به تدریج ترک نماید.

۷. استفاده از داروهای آرامبخش: برخی افراد برای آرام کردن پرنده از داروهای آرامبخش نظیر: فلوگزاتین " استفاده می کنند که چندان ضروری به نظر نمی رسد. برای تسریع در رشد مجدد پرهای جدید بهتر است مکملهای ویتامین دار به جیره اضافه شود.

در صورتیکه تمام راه ها به شکست منتهی شوند می توان از گردنبند الیزابت (به

شکل مخروط ناقصی که به پرنده اجازه نمی دهد به بدن خود دسترسی داشته باشد) استفاده کرد/ 0 نظر / 112 بازدید